7939v.com

Ferenc Névnap 2021

Passzírozott Halászlé Recept – „Nincs Ünnep Nélküle” Halászlé - Az Étel Lelke | Vénusz

Volt itt célzás a hal sikamlóságára, a márna vastagságára, és ha egy hölgy azután érdeklődött, hogy a hal ikrás-e, rögtön megkérdőjelezték férjének, barátjának férfiasságát s felajánlották szolgálataikat. Ám ezt senki nem kérte ki magának, kedélyesen nevetgéltek azok a nénik is, akiket minden vasárnap ott láttam a templomban, fekete fejkendőben szaporán hányva a keresztet. Mikor mi odakerültünk, Mami az öreg halász felé fordult, miközben a kezében tartott, vesszőfonattal bevont demizsont, – benne a híres paksi löszfal utánozhatatlan zamatát magán viselő vörösborral – átadta az őszhajú halásznak, s azt mondta: -"József (azt hiszem így hívták), itt hagynám az unokát, tanítsa meg halászlét főzni! " A halászoknak az öreg halász péntekenként halászlét főzött: s József nekilátott, a lébe szánt halakról pillanatok alatt eltűnt a pikkely, a belsőségeket akkurátusan megtisztította, s néha szája sarkából, ahol végig ott fityegett a cigaretta, odavetett egy-két mondatot, amit áhítattal hallgattam.

Passzírozott halászlé réception

Nagyon fontos a jó minőségű pirospaprika, hiszen gyakorlatilag ez az egyetlen fűszer, amit használunk. Érdemes őstermelőtől vásárolni, megbízható forrásból, mert sok stikli van a pirospaprika körül, és sötét, hűvös helyen, lezárva, akár a hűtőben tárolni, hogy színét és aromáit minél jobban megőrizzük. Vegyes halászlé – passzírozva, belsőséggel Hozzávalók: 1 kg pontyfej, -uszony, -farok vegyesen 2 darab pontypatkó 50 dkg harcsafilé 30 dkg haltej 2 nagy fej vöröshagyma 2 evőkanál olaj 4 evőkanál pirospaprika só bors csípős paprika ízlés szerint Elkészítés: A halakat lemossuk, besózzuk, és állni hagyjuk 1 órát. A hagymákat megtisztítjuk, apróra vágjuk, 2 evőkanál olajjal egy fazékba tesszük. A pontyfejet, az uszonyokat és a farkat a hagymára tesszük, megszórjuk a pirospaprika felével, felöntjük 2 liter vízzel, és közepes-gyenge lángon kb. 40 percig főzzük. Ezután kivesszük a pontydarabokat, lefejtjük a húsos részeket, a léből a hagymát is kinyerjük egy szita segítségével, és turmixgépben pépesítjük, majd egy sűrű szövésű szitán keresztül belepasszírozzuk a főzőlébe.

Miért fontos, hogy öreg hagymát használjunk? Mi adja a halászlé karakteres ízét, s ki jegyezte fel először ennek a finomságnak a receptjét? 2020. 09. 16. 7:04:26 | Frissítve: 2020. 15. 13:33:11 Szinte mindenki ismer egy jó halászlé receptet, a csirkepaprikás, na meg a gulyás után, talán ezt tartjuk a legmagyarosabb ételnek. A halászlé tulajdonképpen egy hosszú lére eresztett halpaprikás. Még 1871-ben jegyezték fel először szakácskönyvben Szegeden a "Halpaprikás halászon" nevű ételt. S akinek ennek a verziónak az elkészítéséhez támad kedve, az keresse, kutassa Rézi néni szakácskönyvét. A halászos mód lényege, hogy minden hozzávalót egyszerre tesznek bele a bográcsba. Ahogy tartják, az igazi, valód népi halászlének a sok és jóféle hal (főleg a ponty), a sajátos elkészítési mód, a szolgafa és bogrács, a megfelelő és egyéb fűszerek mellett fontos és elmaradhatatlan kelléke a paprika, és a vöröshagyma. S már meg is van a magyarázat arra, hogy miért is szeretjük mi annyira a halászlét. Passzírozzunk, vagy sem?

Karácsonyi vegyes halászlé | Nosalty

Régi receptek tanúsága szerint nem különbözött túlságosan a dunaitól, mai, passzírozott (alaplével készült) változata tehát csak menet közben alakult ki. Egy négyszemélyes adaghoz 50 dekányi megtisztított apróhalat egy kb. 1, 2 kilós ponty fejével és farkával felteszünk főni. 1 nagy fej finomra vágott vöröshagymát adunk hozzá, jó 1 órán át főzzük, átpasszírozzuk. Közben a hal törzsét 2, 5 centi vastagon fölszeleteljük, besózva, letakarva hűtőszekrénybe rakjuk. Az átpasszírozott alaplevet egy kevés vízzel hígítva tűzre tesszük, ha forr, a pirospaprikával megszórjuk, azután belerakjuk a besózott halpatkókat, esetleg belsőséget is. 1-2 cseresznyepaprikával tüzesítjük, utánasózzuk, 10-15 percig főzzük.

Leginkább karácsonykor esszük - azt mondjuk, pedig ez nem teljesen igaz. Nyáron a hobbi- és hivatásos horgászok sokkal szívesebben üldögélnek a vízparton és fogják a szebbnél szebb példányokat, mint decemberben. Rengeteg halászléfőző-verseny van az ország bármelyik pontján júliustól szeptemberig, ahova egyre többen nevezünk be. Esküszünk a passzírozásra, vagy éppen pont az ellenkezőjére, a halfajtákra, a főzési időre, egy azonban közös, mindenki az első helyre pályázik egy ilyen versenyen. Kár, mert a lényeg valójában az, hogy mennyire lesz jó a végeredmény. Történt egyszer, hogy átutazóban voltunk Baja környékén egy baráti társasággal, akik egyáltalán nem voltak nyitottak másfajta ételek és elkészítési módok befogadására. A hazai, a házi, a rántott finomságokra, és kizárólag a káposzta salátára esküdtek, a paradicsom saláta már komoly kihágásnak számított. Dunamenti legények révén Baja környékén azt gondolták, a halászlében talán megbízhatnak, így azt rendeltek egy étteremben, mondván, az a biztos.

Passzírozott halászlé recent article

A halász leve, az valami egészen más lehet, de mégis gusztusosabban hangzik, ha így hívjuk. Apropó halleves, elsősorban a délebbi, mediterrán országokban előszeretettel készítenek – jellemzően tengeri halakból – valóban hallevest, amihez természetesen fehérbor dukál, a magyaros, pirospaprikás, vöröshagymás halászléhez azonban a szakirodalom sillert vagy könnyed vörösbort ír elő. Ez akkor is így van, ha Zsófi éppenséggel egy leheletnyi fehérborral fűszerezte még ízesebbre az általa készített halászlevet. Hozzáteszem, a vörösbort is ugyanúgy használhatjuk erre a célra is, ám akkor ildomos a kész ételhez is azt a fajtát inni, amit beleöntöttünk. A magyar halászlében, ahogy az már kiderült, három alapanyag, illetve íz dominál: a jó pirospaprika, a vöröshagyma és a ponty. Ez indokolja a könnyed, alacsony tanninú vörösbort mellé, ami készülhet mondjuk kékfrankosból vagy éppen kadarkából. Ha pedig ezt a két fajtát halljuk, akkor – kis elfogultsággal - nem juthat más borvidék eszünkbe, mint: Szekszárd.

„Nincs ünnep nélküle” Halászlé - Az étel lelke | Vénusz

Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt Amikor letelt az idő, leszűrjük a levet, például egy tésztaszűrőn át, és felfogjuk egy másik fazékban. Kicsit várunk, hogy ne égessük meg magunkat, és következhet is a nagy trükk, a passzírozás – ami Szabolcs szerint nem igazán hatékony módszer a csontok miatt. Sokkal többre megyünk, ha a kezünkkel leszedegetjük a csontokról az értékes halhúst, amit később botmixerrel pépesítünk. Ezt a pépet azután visszahígítjuk a leöntött hallével. Nagyon fontos, hogy ezután alaposan ki kell forralni a halászlevet, amíg a habja el nem fő, különben szétesik, nem marad homogén, és akár meg is romolhat – már amennyiben nem faljuk fel mindet azonnal. Mi kerül a halászlébe? Ezen a ponton van már egy remek (és tűzforró) halászlevünk, de azért ezt-azt még érdemes belefőzni, hogy igazán gazdag legyen. Szokás bele halfilét tenni, ezzel kapcsolatban jó tudni, hogy a filé kifejezés nem azt jelenti, hogy szálkátlan, csak annyit takar, hogy a gerinc két oldaláról levágott halhús. Nem árt tehát óvatosnak lenni.

Kellett hozzá egy fej hagyma, zsebkendőbe csomagolva só és pirospaprika, a halat kifogták a Tiszából, a vizet meg szintén onnan merték hozzá, és meg is voltak. Az így készült halászlé, élénk tűzön zubogtatva, nagyjából 40 perc alatt kész is volt. Akkoriban még inni lehetett a Tiszából, amikor megszomjaztam, nagyapám a tenyerével elütötte a víz felső, poros rétegét és az alumíniumkanna tetejével mert egyet a vízből, azt ittuk – mondja a halfalatozó tulaja. Na de a világ azóta nagyot fordult, és nemcsak ezen a téren. Szabolcs szerint mára szinte társadalmi elvárás lett, hogy a halászlé jó sűrű legyen, pedig, állítja, nem attól jó, hogy megáll benne a kanál. Sokkal inkább az ízétől, a minőségi alapanyagoktól lesz igazán finom ez az étel is. Miből van a szegedi halászlé? Kezdjük tehát az alapoknál: milyen halból készüljön a halászlé, ami alatt mostantól a szegedi, passzírozott halászlevet értjük? Szabolcs szerint ez szinte teljesen mindegy, a hazai, édesvízi halak mind alkalmasak rá: ponty, busa, amur, harcsa, keszeg, bármi jöhet.

  • Pásztor anna lakása
  • Rózsa szaporítása vesszőről
  • Passzírozott halászlé recent article
  • Szappan rózsa box truck
  • „Nincs ünnep nélküle” Halászlé - Az étel lelke | Vénusz
  • Passzírozott halászlé reception
  • Halászlé gazdagon – nem csak karácsonyra
  • Debic tejszínhab hol kapható timsó
  • Olcsó akkus csavarozó

Hát én így tanultam meg halászlét főzni.

  1. Egyedi esküvői fotóalbum
  2. Ingatlan com balatonboglár online
  3. Harry potter viccek magyarul
  4. Akkumulátor 80 ah
  5. Jenei zoltán önéletrajz
Fri, 22 Jul 2022 21:06:09 +0000
alkalmi-fekete-szoknya